Dobre projekty webowe

Dobry projekt strony internetowej jest w cenie. Korzystający z Internetu wiedzą, czego oczekują od określonych typów stron, nie marnują czasu na bezsensowne przeszukiwanie witryn, zrobionych nieintuicyjnie i niejasno. Nikt dziś nie musi doszukiwać się pożądanych informacji. Jak nie można czegoś znaleźć szybko i wygonie, to wraca się do przeglądarki i szuka dalej.

Doświadczenie, jakiego nabywa się samodzielne przeszukując zasoby Internetu, odwiedzając różne strony, tak naprawdę jest bezcenne przy późniejszym projektowaniu jakiejkolwiek strony. Wyrabiają się określone preferencje, co jest lubiane, co uważane za wygodne, za funkcjonalne, za optymalne, najlepsze z możliwych, a co bez sensu i zupełnie nietrafione. Z tych preferencji trzeba korzystać.

Chcąc więc stworzyć dobry projekt webowy trzeba przede wszystkim wiedzieć, czego się oczekuje. Wiedzieć to powinien przykładowy klient, który taką stronę zamawia. Niestety bardzo często się zdarza, że klient chce mieć stronę z określonymi rozwiązaniami, ale nie potrafi ich sprecyzować. Najgorzej jednak, jacmsk nie wie, czego chce. Tutaj projektant ma dużą i ważną pracę do wykonania, musi bowiem wydobyć od klienta lub opracować jak najbardziej szczegółową specyfikację danej witryny. Im więcej szczegółów jest znanych, tym praca przebiega sprawnie i szybko, a finalny produkt jest jak najbardziej tożsamy z wyobrażeniami klienta, czy jego oczekiwaniami.

Dobry projekt webowy cechuje się więc przede wszystkim funkcjonalnością, intuicyjnością rozwiązań, a co za tym idzie prostotą. Prostota sprawdza się w wielu dziedzinach działalności. I nie mówię tutaj o prymitywizmie, albo nieciekawych przestarzałych rozwiązaniach. Strona ma być i nowoczesna i prosta w obsłudze. Nikt nie ma przyjemności w przedzieraniu się przez jakiekolwiek przeszkody a tym bardziej internauta spotykający zawiłą i niezrozumiałą strukturę witryny.

Oprócz prostoty i optymalnych rozwiązań dobry projekt webowy musi być po prostu ładny. I na tym styku – funkcjonalności i estetyki winien opierać się każdy projekt. Ciekawa grafika, dopasowana i do treści, tematyki strony, niebanalność, ale też umiarkowanie – to elementy niezbędne. Internauci lubią być zaskakiwani, lubią wyzwania i nowości, nie należy z tym jednak przesadzać. Oczywiście strona archiwum biblioteki nie może być tak krzykliwa i dynamiczna, jak strona fanclubu drużyny koszykówki. Dlatego tak ważna jest harmonia treści z formą, te aspekty budowania strony muszą się uzupełniać i korespondować ze sobą.

Od strony technicznej zaś – dobry projekt webowy musi być łatwo edytowalny. Oczywiście to też zależy od późniejszego administratora czy redaktora danej witryny. Prosty dostęp do edycji, chociażby poprzez zastosowanie nawet najprostszego CMS-a znacznie podnosi wartość strony. Witryna musi mieć też nieograniczone możliwości przebudowy, rozbudowy i modyfikacji. Internet bowiem wciąż się zmienia, strony zatem również muszą się zmieniać.

Nie jest łatwo stworzyć dobry projekt webowy, niemniej warto się doskonalić w tym zakresie – tak bowiem będzie ukierunkowywała się gospodarka, przynajmniej w najbliższym czasie. Internet jest znakiem naszych czasów, głupotą byłoby z tego nie korzystać.