Projekty graficzne oparte o CSS

Możliwości, jakie otworzył przed ludźmi Internet są nie do ocenienia. Nowe możliwości komunikacji, gigantyczny zasób informacji i danych, ułatwienie życia i pracy miliardom ludzi, globalizacja – można długo wymieniać. Internet jednak to nie tylko funkcjonalność, od dawna projektanci pracują, by coś co służyło, mogło także wyglądać. I wygląda ładniej, estetyczniej, ciekawiej. Projektanci od lat nieustannie pracują nad ułatwieniem pracy w Internecie, nad stronami WWW. Jedną z najciekawszych technologii jest język CSS.

Czym są arkusze CSS

CSS to z języka angielskiego Cascading Style Sheets – Kaskadowe Arkusze Stylów. Jako język mający na celu wyświetlanie zawartości stron WWW funkcjonuje od 1996 roku. Od tego czasu zdobył niebywałą popularność. Jest bowiem znacznym ułatwieniem – odpowiada za treść – elementy wyświetlane przez przeglądarki internetowe. HTML nie daje takich możliwości. Strukturę strony jako taką można oddzielić od zewnętrznego wyglądu, zunifikowana i sprawić aby była łatwiej edytowalna. Dzięki temu rozwiązaniu z łatwością można zmieniać:

  • kolory czcionek,
  • wielkość obrazów i innych elementów
  • wygląd poszczególnych elementów

Zniknęły zupełnie problemy z przeglądarkami. Pewnie dzisiaj nie każdy pamięta, ale w zależności od przeglądarki – na danej stronie mogły być widoczne znaczne różnice.

Projektowanie stron z css

Wszystko to się zmieniło, gdy CSS stał się obsługiwany przez większe przeglądarki stron internetowych.

Projektowanie stron z css - ułatwienie dla projektantó

W tej chwili arkusze stylów wykorzystujemy powszechnie, gdyż są proste one w obsłudze i dają wiele możliwości dla projektantów. Projektowanie stron z CSS odpowiada na potrzeby współczesnego internetu.

Nie jest to oczywiście technologia którą można polecić każdemu. Jeśli chcemy stworzyć stronę internetową łatwą w obsłudze przez administratora, redaktora czy dowolną osobę zarządzającą treścią, a treść na tej stronie nie wymaga nieustannej aktualizacji, może to się okazać zbędne. Statyczna strona nie wymaga tak zaawansowanych rozwiązań i można z powodzeniem nie inwestować w tę technologię.

Wiele osób jednak zamawiając stronę internetową potrzebuje witryny wymagającej nieustannych zmian, aktualizacji, wprowadzania nowych treści. Najlepiej jeśli będzie można zrobić to szybko i w sposób możliwie jak najmniej skomplikowany, często przy możliwości pracy nad serwisem kilku, kilkunastu i więcej, redaktorów jednocześnie.

Łatwość projektowania dzięki CSS

W takiej sytuacji CSS sprawdzi się znakomicie. Moduły, na które podzielony jest zaprojektowany w ten sposób serwis są bardzo elastyczne, dają wiele możliwości rozbudowy, modernizacji, wprowadzania nowych struktur i treści.  Na tym systemie może pracować jednocześnie wielu redaktorów, w tym samym czasie pracując nad niezależnymi od siebie zmianami. To bardzo wygodne, gdy serwis jest naprawdę duży.

W wypadku tak rozbudowanego serwisu, który ma bardzo wielu gości i użytkowników stała aktualizacja jest koniecznością. W takich przypadkach doskonale sprawdza się CSS. Wykorzystują go zarówno niewielkie strony jak i największe portale. Jest po prostu wygodny.

Jeden arkusz stylów zarządza wszystkimi witrynami w ramach danego serwisu. Projektowanie z CSS to gigantyczne ułatwienie dla projektantów, gdyż raz ustawiony wygląda grafiki – jest automatycznie przenoszony na całą strukturę strony. Zmiana wyglądu fontu, koloru, układu, widoku menu jest banalnie prosta i wystarczy tę zmianę wprowadzić raz. CSS z powodzeniem można polecić każdemu projektantowi, każdemu klientowi – nigdy bowiem nie wiadomo, jak rozwinie się dana strona internetowa.