Strony WWW zarządzane CMS

CMS z języka angielskiego „Content Management System” to system umożliwiający zarządzanie treścią na danej stronie internetowej. Zazwyczaj CMS przybiera formę aplikacji internetowej lub kilku aplikacji, dzięki którym poprzez dość prosty w obsłudze interfejs administrator, redaktor może zarządzać treścią z własnego domu.
Mozna to robić z jakiegokolwiek komputera. Nie ma konieczności angażowania do tego informatyka, webmastera, bądź jakiejkolwiek innej osoby. Stronę można aktualizować w dowolnym momencie.

Jest to niezwykle proste w obsłudze oprogramowanie. Pozwala osobom zupełnie nieznającym się na tworzeniu i zarządzaniu stroną internetową, aktywny udział w aktualizacji danej strony. Pozwala na swobodne wprowadzanie treści, dokumentów – każdego rodzaju danych.

Redaktor strony loguje się poprzez specjalny panel, dostępny z przeglądarki do systemu, gdzie może wprowadzać teksty, zdjęcia, zakładki, podstrony – słowem wszystko, na co tylko pozwala dany CMS.

System zarządzania treścią na co pozwala?

Moduły CMS są niezwykle proste i intuicyjne w obsłudze. Sprawdzają się doskonale w wypadku portali, które wymagają nieustannej aktualizacji, zamieszczania danych. Wykorzystanie tej technologii umożliwia też stosunkowo szybki start danego portalu. Dlatego rekomenduje się je przede wszystkim do stron dynamicznych.

System zarządzania treścią pozwala na wiele zmian szybko i łatwo
System zarządzania treścią pozwala na wiele zmian szybko i łatwo

Rodzajów CMS-ów jest niezwykle dużo, dostosowane są do niemal wszystkich użytkowników. Od zupełnych amatorów po profesjonalistów zarządzających portalami z bardzo rozbudowaną funkcjonalnością.

Najpopularniejszym obecnie systemem CMS jest WordPress. To darmowy system napisany w języku PHP dedykowany osobom, które chcą stworzyć bloga. System ten jest rozbudowany, ale bardzo prosty w obsłudze.

Drugim bardzo popularnym CMS-em jest Joomla. Zdecydowanie łatwiej nią posługują się informatycy i programiści, gdyż w swej strukturze posiada więcej rozbudowanych modułów. Tym samym wymaga większego dościwadcznia.

Skąd się to wzięło?

Sukces i użyteczność systemu CMS opiera się na rozdzieleniu warstw strony interentowej – grafiki od treści. Stroną wizualną, graficzną zajmują się określeniu specjaliści, treścią zarządzać mogą redaktorzy. Mogą to robić szybko i sprawnie z dowolnego miejsca po zalogowaniu się do swojego panelu. Obecnie dostępne są CMS-y darmowe i płatne – każdy może zdecydować samodzielnie, z jakiego systemu skorzysta. Ja zdecydowanie polecam bezpłatne, gdyż używa ich miliony użytkowników.Wciąż się je udoskonala, aktualizuje, a wszelkich informacji o nich można szukać na forach internetowych.

Niektórzy spośród webmasterów wolą napisać swój CMS, który będzie całkowicie kompatybilny z zaprojektowaną stroną.

Będzie obsługiwał określoną ilość podstron i funkcjonalności, będzie całkowicie dostosowany do danego portalu, serwisu. O tym, jak przydatne jest to rozwiązanie nie trzeba nikogo przekonywać.

O tym, jak doskonałe jest to rozwiązanie świadczy powszechne wykorzystywanie go.

CMS jest zatem jednym z najlepszych rozwiązań dla dynamicznych, wciąż rozbudowywanych portali i stron internetowych, gdzie aktualna treść ma znaczenie. Jest to system dziecinnie prosty, niebywale elastyczny, który można dostosowywać do swoich potrzeb.