Strony internetowe od kuchni

Wielu osobom wydaje się, że tworzenie stron internetowych jest zajęciem bardzo prostym i stosunkowo łatwym do opanowania. W Internecie jest mnóstwo kursów, które reklamują, że nauczą tworzenia stron w zaledwie pięć minut. Jednocześnie nie oferując gruntownej wiedzy z zakresu projektowania, języków programowania. Nie warto wierzyć takim zapewnieniom, to totalny bubel dla niewymagających użytkowników.

Oczywiście wszystko zelży od tego, czego oczekujemy od swoich umiejętności.

Tworzenie stron www – jak to się dzieje?

Tworzenie swojej profesjonalnej strony od kuchni jest zajęciem dużo bardziej skomplikowanym. Jest także czasochłonna i wymagające sporych umiejętności, wyćwiczonych metodą prób i błędów.

Podstawa jest znajomość co najmniej kilku języków – poczynając od języka HTML. To język najbardziej rozpowszechniony, najpopularniejszy, który pozwala opisać struktury informacji. Potrafi pokazać je w formie plików, skryptów, nagłówków, tabel, baz danych w przeglądarce. Nie jest zależny ani od przeglądarki ani od sprzętu, na jakim się pracuje, do tego jest bardo prosty. Jest to prosty język oparty na znacznikach, który jednak nie jest zaliczany do języków programowania.

Budowanie strony WWW

Budowanie całej strony internetowej na języku HTML nie jest dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim z racji dużego skomplikowania i trudności w administrowaniu treścią, szczególnie grafiką. Dlatego wdraża się CSS – kaskadowy arkusz stylów, który znacznie ułatwia zarządzanie danymi na stronie. Przeglądarki interpretując pliki CSS wyświetlają stronę dokładnie tak, jak chcieliśmy, do tego administrowanie i zarządzanie witryną opartą o tę technologię jest zdecydowanie prostsze. Doskonale sprawdza się w dużych projektach, na których docelowo będzie pracowało wiele osób jednocześnie.

W wypadku, gdy nasza strona internetowa ma być bardzo dynamiczna – warto zastanowić się nad wykorzystaniem PHP. Warto też wykorzystać JavaScript, który działa w oknie przeglądarki.

Możliwości jest bardzo wiele, każdy z webmasterów i programistów ma swoje ulubione rozwiązania i wykorzystuje je w swój sposób, tak by osiągnąć daną funkcjonalność, i najbardziej pożądany efekt.

Tworzenie stron www w języku html
Tworzenie stron WWW w języku HTML lub przy użyciu PHP

Tworzenie w pełni profesjonalnych stron internetowych, przyglądając się od kuchni jest zajęciem zdecydowanie trudnym i skomplikowanym. Wymaga nie tyle wiele skomplikowanych umiejętności i wiedzy, ile odpowiedniego charakteru – jest to bowiem częstokroć żmudne „dłubanie” w kodach strony. Wielu spośród zajmujących się tym profesjonalnie korzysta z gotowych rozwiązań.

Kto robi najlepsze strony internetowe

Najlepsi jednak w tym fachu nie wykorzystują gotowców, poznanie nowego języka, ulepszenie rozwiązania, całkowicie autorskie projekty – są ich wizytówką. W tym zawodzie rozwój i ciągła nauka są nieodzowne. Internet wciąż się zmienia, dlatego jest potrzeba ciągłego poznawania nowych rozwiązań.

Poznając więc języki wykorzystywane i języki programowania przy budowaniu stron internetowych łatwo można wywnioskować, jak trudne i wymagające jest to zajęcie. Zdecydowanie nie można się tego nauczyć w pięć minut. Wszystko oczywiście zależy od naszych potrzeb czy też ambicji – czego wymagamy od siebie, czy tez od naszej strony internetowej.