Tworzenie stron internetowych | pozycjonowanie – Poradnik webmastera, blog o kreacji WWW


Tworzenie stron WWW

Wydaje się, że stworzyć stronę internetową nie jest trudno. Owszem nie jest. Sprostać temu zadaniu wciąż próbują z lepszym lub gorszym skutkiem rozliczne osoby, skutki tych działań można obserwować w Internecie. Internet jest wielki i przestronny więc pomieści wszystko i wszystkich.

DeamweaverPowstaje pytanie, czy to dobry kierunek. Wszystko zależy kto i po co daną stronę tworzy, biorąc pod uwagę wolność wyrażania własnego zdania i wolność wyrazu jako taką, póki treść strony nikogo nie obraża, strona na prawo istnieć i funkcjonować.

Szkoda tylko, że bardzo często za tworzenie witryn biorą się amatorzy. Jeśli jest to strona internetowa prywatna, niekomercyjna, wszystko w porządku. W tej chwili żyjemy jednak w takich czasach, że posiadając firmę nie można pozwolić sobie na nie profesjonalizm, fuszerkę, czy tymczasowe prowizoryczne rozwiązania. Strona jest wizytówką w Internecie, co powoli zaczyna oznaczać „ w świecie” – wszystko bowiem przenosi się powoli do Internetu. O konieczności posiadania własnej strony przez prowadzących firmę, nie ma co powtarzać – stało się to koniecznością. Bez tego firma się nie rozwija, nie promuje, ciężko o nowych klientów – jednym słowem zostaje w tyle.

Tworzenie stron WWW nie jest trudnym zajęciem. Z powodzeniem funkcjonują bowiem programy i rozwiązania, które to ułatwiają, gotowe skrypty, z których od ręki można skorzystać. Korzystają z nich prywatne osoby, które na co dzień nie zajmują się projektowaniem stron internetowych, jak i bardziej profesjonalni webmasterzy. Te, pozwalające na zautomatyzowanie pracy webmastera, rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Wszystko zależy od tego, na ile dane rozwiązanie jest elastyczne, na ile da się je modyfikować i dostosowywać do swoich potrzeb. Wielu spośród zawodowo zajmujących się tworzeniem stron internetowych osób nie uznaje jednak takiego pójścia na łatwiznę.

Plusem bowiem napisania wszystkiego samodzielnie, od podstaw jest to, że otrzymujemy projekt dokładnie taki jak chcemy, z funkcjonalnością, jakiej potrzebujemy, z możliwościami rozbudowy, jakie przewidujemy. Do tego można projektować w dowolnie wybranym języku z użyciem dowolnie wybranych technologii.

Coraz więcej osób, przedsiębiorców, właścicieli firm, instytucji decyduje się na powierzenie zaprojektowania strony internetowej profesjonalistom. Są w stanie stworzyć optymalny i spełniający wszystkie zadane wymagania projekt, funkcjonalnie, estetycznie, nowocześnie. Dzięki temu rośnie zapotrzebowanie na webmasterów, a rynek rośnie. Konkurencja również. W takiej sytuacji klienci zawsze mogą się cieszyć. Firmy bowiem rywalizują ze sobą nie tylko cenami, ale zakresem oferowanych usług, jak jakością wykonania. Ta tendencja ma możliwości „naprawić internet”, a przynajmniej trochę go wyczyścić, zepchnąć śmieci na dalszy plan, a raczej zepchnąć niżej w wyszukiwarce.

Pomimo tego, że zaprojektowanie i wykonanie własnej strony internetowej nie jest dzisiaj filozofią, nie jest to wiedza niedostępna. Każdy z lepszym lub gorszym skutkiem może się tego nauczyć. Ale nie można zapominać, że są osoby, które robią to lepiej niż inni, tworzą doskonałe projekty. Żal z tego nie skorzystać. A w domu, by zaspokoić ambicje, można sklejać modele. W Internecie bowiem na pomyłki nie może być miejsca. Pomyłki zawsze przegrywają, albo są przesyłane w postaci intrygujących ciekawostek wśród grupek znajomych. A tego chyba nikt nie chce.