Tworzenie stron internetowych | pozycjonowanie – Poradnik webmastera, blog o kreacji WWW


14-07-2011

Strony WWW zarządzane CMS

Category: Kreacja – Tags: , , – admin 15:47

CMS z języka angielskiego „Content Management System” to system umożliwiający zarządzanie treścią na danej stronie internetowej. Zazwyczaj CMS przybiera formę aplikacji internetowej lub kilku aplikacji, dzięki którym poprzez dość prosty w obsłudze interfejs administrator, redaktor, czy dowolny użytkownik strony może zarządzać treścią z własnego domu, czy jakiegokolwiek komputera. Nie ma konieczności angażowania do tego informatyka, webmastera, bądź jakiejkolwiek innej osoby. Strona może być aktualizowana w dowolnym momencie.

Jest to niezwykle proste w obsłudze urządzenie, które pozwala osobom zupełnie nieznającym się na tworzeniu i zarządzaniu stroną internetową, aktywny udział w aktualizacji danej strony, pozwala na swobodne wprowadzanie treści, dokumentów – każdego rodzaju danych. Redaktor strony loguje się poprzez specjalny panel, dostępny z przeglądarki do systemu, gdzie może wprowadzać teksty, zdjęcia, zakładki, podstrony – słowem wszystko, na co tylko pozwala dany CMS.

CMS - strony zarządzalne

Moduły CMS są niezwykle proste i intuicyjne w obsłudze. Sprawdzają się doskonale w wypadku portali, które wymagają nieustannej aktualizacji, zamieszczania danych. Wykorzystanie tej technologii umożliwia też stosunkowo szybki start danego portalu. Dlatego rekomendowane są przede wszystkim do stron dynamicznych.

Rodzajów CMS-ów jest niezwykle dużo, dostosowane są do niemal wszystkich użytkowników – od zupełnych amatorów po profesjonalistów zarządzających portalami z bardzo rozbudowaną funkcjonalnością.

Najpopularniejszym obecnie systemem CMS jest WorldPress. To darmowy system napisany w języku PHP dedykowany osobom, które chcą stworzyć bloga. System ten jest rozbudowany, ale bardzo prosty w obsłudze. Drugim bardzo popularnym CMS-em jest Joomla, kierowana głównie do informatyków i programistów, gdyż w swej strukturze jest bardziej rozbudowana i wymagająca doświadczenia.

Sukces i użyteczność systemu CMS opiera się na rozdzieleniu warstw strony interentowej – grafiki od treści. Stroną wizualną, graficzną zajmują się określeniu specjaliści, treścią zarządzać mogą redaktorzy. Mogą to robić szybko i sprawnie z dowolnego miejsca po zalogowaniu się do swojego panelu. Obecnie dostępne są CMS-y darmowe i płatne – każdy może zdecydować samodzielnie, z jakiego systemu skorzysta. Ja zdecydowanie polecam bezpłatne, gdyż używane są przez milionów użytkowników, wciąż doskonalone, aktualizowane, a wszelkich informacji o nich można szukać na forach internetowych. Niektórzy spośród webmasterów wolą napsiać swój CMS, który będzie całkowicie kompatybilny z zaprojektowaną stroną, będzie obsługiwał określoną ilość podstron i funkcjonalności, będzie całkowicie dostosowany do danego portalu, serwisu. O tym, jak przydatne jest to rozwiązanie nie trzeba nikogo przekonywać – o tym, jak doskonałe jest to rozwiązanie świadczy niemal powszechne wykorzystywanie go.

CMS jest zatem jednym z najlepszych rozwiązań dla dynamicznych, wciąż rozbudowywanych portali i stron internetowych, gdzie aktualna treść ma znaczenie. Jest to system dziecinnie prosty, niebywale elastyczny, który można dostosowywać do swoich potrzeb.