Tworzenie stron internetowych | pozycjonowanie – Poradnik webmastera, blog o kreacji WWW


02-08-2011

HTML czy PHP?

Category: Kreacja – Tags: , , – admin 03:27

Jeśli założę, że jestem potencjalnym użytkownikiem Internetu, który z tworzeniem stron internetowych nie miał nigdy nic do czynienia, a jednocześnie bardzo chce stworzyć swój osobiście zaprojektowaną i wykonaną osobiście stronę internetową – staje przed nie lada problemem.

Poszukując informacji i porad w Internecie, jak stworzyć własną stronę WWW można natknąć się na mnóstwo podręczników, kursów i tym podobnych rzeczy.

Nie jest to najgorsze wyjście na początek. Wpisując w wyszukiwarkę kurs HTML można znaleźć dużo ciekawych materialików. Przestudiowanie języka HTML i przećwiczenie go może z powodzeniem zająć kilka dni. Najważniejsze jednak, że HTML można opanować samodzielnie, jest bowiem prosty w obsłudze. Dzięki niemu można stworzyć szkielet strony – podział na logiczne części, bazę, na której można nadbudować pozostałe elementy.

Czy można zrobić witrynę używając tylko HTML-a? Oczywiście, że można. Nie wolno jednak zapominać, ze czasy się zmieniają i naprawdę nikt już tak stronek nie robi. HTML nie jest dostosowany do obsługiwania koloru czcionek, kroju, grafiki.

Zatem – niestety sam najprostszy kurs nie wystarczy.

Warto poznać inne języki programowania, jest to zdecydowanie trudniejsze, wymagające większego zaangażowania.

Podstawą podstaw jest PHP. To język programowana, który jest wykorzystywany głównie go tworzenia stron WWW. Jest dość skomplikowany, ale do opanowania. Najważniejsze, że jest na wolnej licencji i można go darmowo pobrać i wykorzystywać. Bardzo dużo programistów pracuje nad tym językiem, dlatego wciąż udostępniane są aktualizacje i poprawki.

Zasadniczą różnicą między PHP a przykładowo JavaScript jest taka, że PHP pracuje na stronie serwera WWW. Warto o tym wiedzieć i upewnić się, czy serwer, jakim dysponujemy obsługuje PHP.

PHP tworzy dynamiczne strony WWW.

I jak każdy język ma swoje plusy i minusy. Jako że jest stosunkowo łatwy, jest dobry dla początkujących programistów. Mogą liczyć na szerokie wsparcie techniczne oraz wiele rozwiązań na forach – jako, że wiele osób korzysta z PHP, można łatwo znaleźć rozwiązania podstawowych problemów.

W przyszłości programiści doskonale znający ten język nie będą też narzekali n brak ofert pracy – w tej chwili jest ich mnóstwo.

Chcąc samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową, nie chcąc posługiwać się gotowymi rozwiązaniami trzeba więc włożyć trochę pracy i wysiłku w zapoznanie się z podstawowymi językami i zasadami budowania własnej witryny. Jednak nie można postawić pytania HTML czy PHP – jest ono zupełnie bez sensu. Zaczynać programować i tworzyć stronę internetowa bez znajomości HTML-a to jak uczyć się pisać bez znajomości kształtu literek.

Oczywiście to znaczne uproszczenie – ale każdy tę drogę musi przebyć sam.

Dlatego odpowiadając na pytanie z tematy – nie ma wyboru – HTML i PHP. Tylko i wyłącznie.