Tworzenie stron internetowych | pozycjonowanie – Poradnik webmastera, blog o kreacji WWW


09-08-2011

Kursy HTML i JavaScript

Category: Kreacja – Tags: , – admin 20:29

W jaki sposób osoba zupełnie niedoświadczona, niemająca kontaktu z tworzeniem stron internetowych może się nauczyć samodzielne budować swoją witrynę? Musi poznać konieczne podstawy najprostszych języków wykorzystywanych do pisania stron – poczynając od HTML o inne, bardziej skomplikowane. Wszystko to zależy od indywidualnych potrzeb i podejścia do tego wymagającego zajęcia, jakim jest tworzenie stron WWW.

W kwestii nauki podstaw języka HTML bardzo pomocne mogą okazać się kursy – jest ich w Internecie mnóstwo: HTML dla zielonych, różnorakie poradniki – i inne tego typu publikacje oferują dość dobrze przygotowaną i rzetelną wiedzę, będącą absolutną podstawą dla każdego początkującego webmastera. Poczynając od szczegółowych definicji poprzez liczne i ciekawe przykłady i ćwiczenia każdy ma możliwość nauczyć się podstaw tego języka. Dla użytkowników Internetu jest to znaczne ułatwienie i dogodność.

Podobne rzecz się ma z kursami JavaScript – w sieci z powodzeniem funkcjonuje wiele kursów, poradników itp., dzięki którym można poznać ten język. Powszechność i ogólnodostępny do tych materiałów jest tendencja bardzo dobrą. Projektowanie i wykonywanie stron internetowych przestało być wiedzą tajemną, dostępną tylko dla nielicznych. Każdy, kto dysponuje komputerem z dostępem do Internetu oraz ma wystarczająca ilość czasu oraz zapału i wytrwałości może samodzielnie nauczyć się tworzyć strony internetowe. Oczywiście początkowo nie będa to genialne projekty, ale od czegoś trzeba zacząć.

W tym punkcie można zadać pytanie, czy aby ogólnodostępność kursów HTML czy JavaScript nie niesie pewnego rodzaju zagrożenia dla profesjonalnych webmasterów?

Skoro każdy może nauczyć się tworzenia swojej strony sam – po co firmy oferujące takie usługi w Internecie? Być może sprzedawca jest wiedza tajemna która powinna zostać w ukryciu. Ale to temat na zupełnie inną dyskusje.

Kolejnym bowiem aspektem zgubności tego działania jest zasyp Internetu nieudanymi, roboczymi, niedopracowanymi lub po prostu złymi projektami. Internet już dawno przekształcił się w śmietnik, a młodzi lub źli projektanci tylko pogarszają sytuację. Powstają złe strony, ze złym kodem i nie bardzo jest co z tym zrobić. Psuje to trochę obraz Internetu jako takiego, jak i wizerunek webmastera w ogólnym pojęciu.

Złe projekty oczywiście mogą też mieć swoje plusy, doświadczony programista, tworzący strony WWW na ich tle może zaprezentować w pełni swoje umiejętności, swoją kreatywność i podejście do zagadnienia. Można zatem powiedzieć, że im więcej osób będzie próbowało swoich sił w projektowaniu i tworzeniu witryn internetowych, tym profesjonaliści będą mieli więcej zleceń.

Z kolei cała ta sytuacja napędza rynek, tworzy ferment, konkurencję i powoduje nieustanny rozwój, samodoskonalenie firm czy osób oferujących usługi WWW. Z perspektywy klienta to tylko dobrze – dostanie bowiem lepszą ofertę, ciekawsze rozwiązania i propozycje za niższą cenę, jeśli oczywiście nie skorzysta z kursu HTML dla zielonych i sam nie spróbuje swoich sił.