Tworzenie stron internetowych | pozycjonowanie – Poradnik webmastera, blog o kreacji WWW


22-07-2011

Dobre projekty webowe

Category: Kreacja – Tags: , – admin 20:12

Dobry projekt strony internetowej jest w cenie. Korzystający z Internetu wiedzą, czego oczekują od określonych typów stron, nie marnują czasu na bezsensowne przeszukiwanie witryn, zrobionych nieintuicyjnie i niejasno. Nikt dziś nie musi doszukiwać się pożądanych informacji. Jak nie można czegoś znaleźć szybko i wygonie, to wraca się do przeglądarki i szuka dalej.

Doświadczenie, jakiego nabywa się samodzielne przeszukując zasoby Internetu, odwiedzając różne strony, tak naprawdę jest bezcenne przy późniejszym projektowaniu jakiejkolwiek strony. Wyrabiają się określone preferencje, co jest lubiane, co uważane za wygodne, za funkcjonalne, za optymalne, najlepsze z możliwych, a co bez sensu i zupełnie nietrafione. Z tych preferencji trzeba korzystać.

Chcąc więc stworzyć dobry projekt webowy trzeba przede wszystkim wiedzieć, czego się oczekuje. Wiedzieć to powinien przykładowy klient, który taką stronę zamawia. Niestety bardzo często się zdarza, że klient chce mieć stronę z określonymi rozwiązaniami, ale nie potrafi ich sprecyzować. Najgorzej jednak, jacmsk nie wie, czego chce. Tutaj projektant ma dużą i ważną pracę do wykonania, musi bowiem wydobyć od klienta lub opracować jak najbardziej szczegółową specyfikację danej witryny. Im więcej szczegółów jest znanych, tym praca przebiega sprawnie i szybko, a finalny produkt jest jak najbardziej tożsamy z wyobrażeniami klienta, czy jego oczekiwaniami.

Dobry projekt webowy cechuje się więc przede wszystkim funkcjonalnością, intuicyjnością rozwiązań, a co za tym idzie prostotą. Prostota sprawdza się w wielu dziedzinach działalności. I nie mówię tutaj o prymitywizmie, albo nieciekawych przestarzałych rozwiązaniach. Strona ma być i nowoczesna i prosta w obsłudze. Nikt nie ma przyjemności w przedzieraniu się przez jakiekolwiek przeszkody a tym bardziej internauta spotykający zawiłą i niezrozumiałą strukturę witryny.

Oprócz prostoty i optymalnych rozwiązań dobry projekt webowy musi być po prostu ładny. I na tym styku – funkcjonalności i estetyki winien opierać się każdy projekt. Ciekawa grafika, dopasowana i do treści, tematyki strony, niebanalność, ale też umiarkowanie – to elementy niezbędne. Internauci lubią być zaskakiwani, lubią wyzwania i nowości, nie należy z tym jednak przesadzać. Oczywiście strona archiwum biblioteki nie może być tak krzykliwa i dynamiczna, jak strona fanclubu drużyny koszykówki. Dlatego tak ważna jest harmonia treści z formą, te aspekty budowania strony muszą się uzupełniać i korespondować ze sobą.

Od strony technicznej zaś – dobry projekt webowy musi być łatwo edytowalny. Oczywiście to też zależy od późniejszego administratora czy redaktora danej witryny. Prosty dostęp do edycji, chociażby poprzez zastosowanie nawet najprostszego CMS-a znacznie podnosi wartość strony. Witryna musi mieć też nieograniczone możliwości przebudowy, rozbudowy i modyfikacji. Internet bowiem wciąż się zmienia, strony zatem również muszą się zmieniać.

Nie jest łatwo stworzyć dobry projekt webowy, niemniej warto się doskonalić w tym zakresie – tak bowiem będzie ukierunkowywała się gospodarka, przynajmniej w najbliższym czasie. Internet jest znakiem naszych czasów, głupotą byłoby z tego nie korzystać.

14-07-2011

Strony WWW zarządzane CMS

Category: Kreacja – Tags: , , – admin 15:47

CMS z języka angielskiego „Content Management System” to system umożliwiający zarządzanie treścią na danej stronie internetowej. Zazwyczaj CMS przybiera formę aplikacji internetowej lub kilku aplikacji, dzięki którym poprzez dość prosty w obsłudze interfejs administrator, redaktor, czy dowolny użytkownik strony może zarządzać treścią z własnego domu, czy jakiegokolwiek komputera. Nie ma konieczności angażowania do tego informatyka, webmastera, bądź jakiejkolwiek innej osoby. Strona może być aktualizowana w dowolnym momencie.

Jest to niezwykle proste w obsłudze urządzenie, które pozwala osobom zupełnie nieznającym się na tworzeniu i zarządzaniu stroną internetową, aktywny udział w aktualizacji danej strony, pozwala na swobodne wprowadzanie treści, dokumentów – każdego rodzaju danych. Redaktor strony loguje się poprzez specjalny panel, dostępny z przeglądarki do systemu, gdzie może wprowadzać teksty, zdjęcia, zakładki, podstrony – słowem wszystko, na co tylko pozwala dany CMS.

CMS - strony zarządzalne

Moduły CMS są niezwykle proste i intuicyjne w obsłudze. Sprawdzają się doskonale w wypadku portali, które wymagają nieustannej aktualizacji, zamieszczania danych. Wykorzystanie tej technologii umożliwia też stosunkowo szybki start danego portalu. Dlatego rekomendowane są przede wszystkim do stron dynamicznych.

Rodzajów CMS-ów jest niezwykle dużo, dostosowane są do niemal wszystkich użytkowników – od zupełnych amatorów po profesjonalistów zarządzających portalami z bardzo rozbudowaną funkcjonalnością.

Najpopularniejszym obecnie systemem CMS jest WorldPress. To darmowy system napisany w języku PHP dedykowany osobom, które chcą stworzyć bloga. System ten jest rozbudowany, ale bardzo prosty w obsłudze. Drugim bardzo popularnym CMS-em jest Joomla, kierowana głównie do informatyków i programistów, gdyż w swej strukturze jest bardziej rozbudowana i wymagająca doświadczenia.

Sukces i użyteczność systemu CMS opiera się na rozdzieleniu warstw strony interentowej – grafiki od treści. Stroną wizualną, graficzną zajmują się określeniu specjaliści, treścią zarządzać mogą redaktorzy. Mogą to robić szybko i sprawnie z dowolnego miejsca po zalogowaniu się do swojego panelu. Obecnie dostępne są CMS-y darmowe i płatne – każdy może zdecydować samodzielnie, z jakiego systemu skorzysta. Ja zdecydowanie polecam bezpłatne, gdyż używane są przez milionów użytkowników, wciąż doskonalone, aktualizowane, a wszelkich informacji o nich można szukać na forach internetowych. Niektórzy spośród webmasterów wolą napsiać swój CMS, który będzie całkowicie kompatybilny z zaprojektowaną stroną, będzie obsługiwał określoną ilość podstron i funkcjonalności, będzie całkowicie dostosowany do danego portalu, serwisu. O tym, jak przydatne jest to rozwiązanie nie trzeba nikogo przekonywać – o tym, jak doskonałe jest to rozwiązanie świadczy niemal powszechne wykorzystywanie go.

CMS jest zatem jednym z najlepszych rozwiązań dla dynamicznych, wciąż rozbudowywanych portali i stron internetowych, gdzie aktualna treść ma znaczenie. Jest to system dziecinnie prosty, niebywale elastyczny, który można dostosowywać do swoich potrzeb.