Tworzenie stron internetowych | pozycjonowanie – Poradnik webmastera, blog o kreacji WWW


07-07-2011

Czas webmasterów

Category: Kreacja – Tags: , , , , – admin 04:34

Globalna sieć daje każdemu możliwość zbudowania swojej własnej strony internetowej i za jej pośrednictwem udostępniać dane, zamieszczać różnego rodzaju wiadomości. Obserwując rozrost Internetu można łatwo stwierdzić, że wielu spośród internautów korzysta z tej możliwości – ilość nowopowstających stron internetowych, portali rośnie w niesamowitym tempie. Dostęp do Internetu jest powszechny, tak jak powszechne i ogólnodostępne są wiadomości na temat budowania stron internetowych. Nie jest trudno nauczyć się podstaw HTML-a. Istnieje też mnóstwo urządzeń ułatwiających zbudowanie najprostszej strony, jak też rozwiązań automatyzujących pracę webmasterów.

Webmasterzy


Do najprostszej stronki internetowej to może i wystarczy, jednak na pewno nie jest profesjonalne. Dlatego tak potrzebni są webmasterzy. Jest to bardzo dochodowy i perspektywiczny zawód, który wykonywany jest w ramach wielu firm – i to dawno przestało dziwić. Webmaster to już nie student politechniki w brudnym akademiku, spędzający nad projektami stronek długie nocne godziny. To dobrze prosperujący przedsiębiorca, który jeśli tylko zna najnowsze technologie i potrafi kreatywnie podejść do tematu, nie będzie narzekał na brak pracy. Dlatego firm oferujące projektowanie i wykonanie stron internatowych jest coraz więcej, a zakres usług, jakie oferują jest coraz szerszy.

Zapotrzebowanie w branży tworzenia stron WWW jest niezwykle duże. Wciąż powstają nowe serwisy, portale, strony internetowe, do tego strony internetowe już istniejące nieustannie potrzebują modernizacji, unowocześnień, dostosowania do najnowszych trendów czy technologii, rozbudowania, przebudowania… Webmaster w dzisiejszym świecie to osoba, która wciąż rozwija swoje umiejętności, uczy się nowych języków programowania, ma otwarty umysł na wszystko, co aktualnie dzieje się w sieci. A w sieci dzieje się bardzo wiele. Dlatego spokojnie można powiedzieć, że nastał czas webmasterów.

W ostatnich latach światem wstrząsną globalny kryzys, który według wielu danych znacznie spowolnił gospodarkę światową oraz gospodarki krajowe. Wiele firm upadło, wiele znacznie ograniczyło zakres swojej działalności. Nie miało to jednak wielkiego wpływu na pracę webmasterów. Można pokusić się o stwierdzenie, że kryzys sprawił, iż wiele spośród sektorów gospodarki na dobre przeniosło się do Internetu. Co jest zrozumiałe, gdyż prowadzenie firmy w Internecie jest tańsze, odpada bowiem wiele kosztów – przykładowo wynajęcia powierzchni biurowej. Przedsiębiorcy zdają sobie z tego sprawę i dlatego rośnie udział gospodarki internetowej.

Nic dziwnego zatem, że jest zapotrzebowanie na profesjonalne projekty stron WWW z wykorzystaniem najnowszych technologii. I to zapotrzebowanie ciągle rośnie. Chcąc bowiem mieć w pełni funkcjonalny serwis trzeba zwrócić się do webmasterów z doświadczeniem, z realizacjami na najwyższym poziomie. Każdy z webmasterów działających niezależnie, czy zrzeszonych w większą firmę buduje sobie portfolio, chwalą się swoją pracą.

Czasy, w jakich żyjemy sprawiły, iż webmaster jest niemal najbardziej wziętym zawodem i jeśli tylko, ktoś będzie dobry w tym co robi, wkładał w to serce i pomysłowość – osiągnie sukces.

28-06-2011

Konkurencja w branży tworzenia WWW

Category: Kreacja – Tags: , , – admin 18:55

Internet nie ma granic, wciąż rośnie. W każdej sekundzie przybywa internautów, dostępność Internetu rośnie – można się łączyć z niemal każdego miejsca na świecie. Sieć jest ogólnodostępna, dla wszystkich, którzy tylko potrafią obsługiwać komputer.

Internet zmienił naszą rzeczywistość i nasze pojmowanie świata, zmienił nasze życie. Daje niesamowite możliwości rozwoju, nauki, poznania innych kultur, osób, a przede wszystkim jest to olbrzymia baza danych, informacji, które są dostępne cały czas, wszystko za kliknięciem myszki.

Dlatego też dobrze w Internecie być, mało tego – powoli staje się to koniecznością. Szczególnie dla przedsiębiorców prowadzących własny biznes, organizacji, ale też urzędów, instytucji – obecnie wszystkiego szuka się w sieci. Przekonywanie o tym jest truizmem. Wystarczy odciąć kabel i spróbować cokolwiek zrobić, sprawdzić program w TV, wyszukać dojazd do określonego miejsca w nieznanym mieście, sprawdzić, co aktualnie jest w kinach i gdzie najkorzystniej zamówić okna podczas remontu.

Z tego powodu każdy oferujący innym swoje usługi chce mieć swoją stronę internetową, nie każdy jednak potrafi samodzielnie ją wykonać. Jest wielkie zapotrzebowanie na webmasterów, projektantów stron internetowych, stąd firm oferujących takie usługi od dłuższego czasu można zaobserwować prawdziwy wysyp.

Sytuacja w branży projektowania stron internetowych jest dobra, bo jest popyt na witryny. W związku z wielkim rozwojem Internetu coraz więcej osób czy firm poszukuje zleceniobiorców, którzy zrealizują ich pomysł na witrynę. Rynek wydaje się nienasycony. Niemniej konkurencja jest duża.

Sprawy nie ułatwia też szara strefa, w której mieszczą się studenci oraz osoby wykonujące projekty stron internetowych niezwiązani z żadną firmą, nie prowadzący działalności. Nic dziwnego, że osoby, które potrafią wykonać strony internetowe próbują na tym zarobić. Często zdobywają liczne grono klientów, ponieważ oferują bardzo niskie ceny za swoje usługi, a to niestety psuje rynek. W pełni profesjonalny, przemyślany projekt strony internetowej zamówiony u prawdziwych profesjonalistów, to dość spory wydatek. Daje jednak gwarancję, że witryna będzie przygotowana w oparciu o najlepsze rozwiązania i technologie, wiele firm gwarantuje też wsparcie techniczne oraz wypozycjonowanie strony. Oferty są coraz bogatsze i coraz bardziej kompleksowe. Z perspektywy klienta to bardzo dobrze, webmasterzy rywalizują ze sobą, by pozyskać zlecenia w zamian oferując rewelacyjne projekty. Z perspektywy webmastera – też dobrze. Świadomość klientów rośnie, rosną wyzwania. Trzeba się ciągle rozwijać, wykorzystywać najnowsze technologie i rozwiązania, stale monitorować rynek. W tej branży kto się szybko nie rozwija i nie uczy nowych rzeczy – ten się cofa. Samonakręcająca się konkurencja jest zatem z każdej strony i korzystna i potrzebna. Szkoda tylko, że czasami praca webmasterów nie jest doceniania i szczególnie niezaznajomieni ze specyfiką tej pracy niektórzy klienci chcą mieć na stronie wszystko za bezcen. A za jakość trzeba płacić. I to nie tylko w tej branży. Projekt strony internetowej jest o tyle ważny, że nie można zadowolić się fuszerką, czy przestarzałym lub niefunkcjonalnym rozwiązaniem.