Tworzenie stron internetowych | pozycjonowanie – Poradnik webmastera, blog o kreacji WWW


19-07-2011

Projekty graficzne oparte o CSS

Category: Kreacja – Tags: , , – admin – 19:54

Możliwości, jakie otworzył przed ludźmi Internet są nie do ocenienia. Nowe możliwości komunikacji, gigantyczny zasób informacji i danych, ułatwienie życia i pracy miliardom ludzi, globalizacja – można długo wymieniać. Internet jednak to nie tylko funkcjonalność, od dawna projektanci pracują, by coś co służyło, mogło także wyglądać. I wygląda ładniej, estetyczniej, ciekawiej. Projektanci od lat nieustannie pracują nad ułatwieniem pracy w Internecie, nad stronami WWW, a jedną z najciekawszych technologii jest język CSS.

CSS to z języka angielskiego Cascading Style Sheets – Kaskadowe Arkusze Stylów – jako język mający na celu wyświetlanie zawartości stron WWW funkcjonuje od 1996 roku. Od tego czasu zdobył niebywałą popularność. Jest bowiem znacznym ułatwieniem – odpowiada za treść – elementy wyświetlane przez przeglądarki internetowe. HTML nie daje takich możliwości. Struktura strony jako taka została oddzielona od zewnętrznego wyglądu, zunifikowana i stała się znacznie łatwiej edytowalna. Dzięki temu rozwiązaniu z łatwością można zmieniać kolory czcionek, wygląd poszczególnych elementów w strukturze całej strony internetowej, gdyż umożliwiają to wspólne arkusze.

Zniknęły też zupełnie problemy z przeglądarkami, pewnie nie każdy pamięta, ale w zależności od przeglądarki – na danej stronie mogły być widoczne znaczne różnice. Wszystko to się zmieniło, gdy CSS stał się obsługiwany przez większe przeglądarki stron internetowych.

W tej chwili arkusze stylów są wykorzystywane powszechnie, gdyż są proste w obsłudze i dają wiele możliwości dla projektantów.

Nie jest to oczywiście technologia dedykowana dla wszystkich. Jeśli chcemy stworzyć stronę internetową łatwą w obsłudze przez administratora, redaktora czy dowolną osobę zarządzającą treścią, a treść na tej stronie nie wymaga nieustannej aktualizacji, może to się okazać zbędne. Statyczna strona nie wymaga tak zaawansowanych rozwiązań i można z powodzeniem nie inwestować w tę technologię. Wiele osób jednak zamawiając stronę internetową potrzebuje witryny wymagającej nieustannych zmian, aktualizacji, wprowadzania nowych treści – i najlepiej jeśli będzie można zrobić to szybko i w sposób możliwie jak najmniej skomplikowany, często przy możliwości pracy nad serwisem kilku, kilkunastu i więcej, redaktorów jednocześnie.

W takiej sytuacji CSS sprawdzi się znakomicie. Moduły, na które podzielony jest zaprojektowany w ten sposób serwis są bardzo elastyczne, dają wiele możliwości rozbudowy, modernizacji, wprowadzania nowych struktur i treści.  Na tym systemie może pracować jednocześnie wielu redaktorów, w tym samym czasie pracując nad niezależnymi od siebie zmianami. To bardzo wygodne, gdy serwis jest naprawdę duży.

W wypadku tak rozbudowanego serwisu, który ma bardzo wielu gości i użytkowników stała aktualizacja jest koniecznością. W takich przypadkach doskonale sprawdza się CSS. Jest wykorzystywany przez największe portale. Jest po prostu wygodny. Jeden arkusz stylów zarządza wszystkimi witrynami w ramach danego serwisu. To gigantyczne ułatwienie dla projektantów, gdyż raz ustawiony wygląda grafiki – jest automatycznie przenoszony na całą strukturę strony. Zmiana wyglądu fontu, koloru, układu, widoku menu jest banalnie prosta i wystarczy tę zmianę wprowadzić raz. CSS z powodzeniem można polecić każdemu projektantowi, każdemu klientowi – nigdy bowiem nie wiadomo, jak rozwinie się dana strona internetowa.

Brak komentarzy

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.